WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Doğum Sonrası Cinsellik Nasıl Olur

Doğum Sonrası Cinsellik Nasıl Olur? Doğumun ardından kadınlarda birçok değişiklik olur. Bir doğum yaşamış kadın bedeni, ruhsal ve fiziksel olarak önceki formuna dönmek için zamana ihtiyaç duyar. Sezaryen ya da normal olsun, her doğum sonrası kadın bedeni etkilenir ve iyileşme dönemi ister. Doğum sonrası cinsellik başlangıç süresi de buna bağlıdır. Ancak bazı durumlarda kadındaki isteksizlik durumu gelişir ve bu aylar sürebilir.

Doğum Sonrası Cinsellik Ne Zaman Başlar?

Hamilelik döneminde oluşan değişimlerin sıfırlanması ve bedenin iyileşmesi için gereken bir süre var ve bu süre 6 - 8 hafta arası değişmekte. Doğum yapma yöntemi de ilgili süreyi belirlemede rol oynamakta. Üstelik lohusa dönemi, vajinal kanamaların da yoğun görüldüğü bir dönem. Özellikle normal doğum sonrasında vajen dokusundaki iyileşmeler, cinsel ilişkilerin zamanını belirlemede önceliklidir. Bu nedenle doğum sonrası cinsellik ne zaman başlar sorusunun yanıtı görecelidir.

Özellikle doğum sırasında vajina kanalında yırtıklar meydana geldiyse dokular iyileşmeden yaşanan bir cinsel ilişki sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak dokuların sağlıklı olduğu ve kanamanın aktifliğini yitirdiği 3. hafta itibarıyla çiftlerin isteği doğrultusunda birleşme olmasında sakınca görülmez. Ancak bazı durumlarda hâlâ lohusalık döneminde olan kadında cinselliğe karşı soğuma olabilir. Böyle durumlarda tek tarafın isteğine bağlı zorlama cinsellik yaşanırsa durum daha karmaşık hâle gelebilir.

Kadınlarda Doğum Sonrası Cinsel İstek Düşer mi?

Doğumdan sonra cinsel isteksizlik sık görülen bir durumdur. Kadınlarda zaman zaman cinsel isteksizlik normaldir ve bu durum lohusalık ile birlikte daha olanaklı hâle gelir. Lohusalık, annelik duygularının yoğun yaşandığı bir dönem olduğundan cinsellik kadın için geri planda kalabilir. Bazı çiftlerde doğum dönemi ve hamilelik sanıldığından daha zor geçebilir. Bu durumun ilişkide derin izler bırakması, çiftin arasındaki ilişkinin tahribatına neden olabilir. Kadının ruhsal ve fiziksel olarak yaşadığı değişimlere adaptasyon sorunu yaşaması da söz konusudur. Annelik ve eş rolleri arasındaki karmaşıklık, ikisini bir arada yürütememe zorluğu ve birçok sorun karşısında cinselliğe karşı soğuma olabilir.

Lohusalık Depresyonu Nedir? Cinsel İsteksizlik Yapar mı?

Doğumdan sonra cinsel hayat akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kadının lohusalık dönemini atlatması önerilir. Doğum gerçekleştikten sonraki ilk 2 - 4 haftada lohusalık depresyonu belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler 12. aya kadar devam edebilir. Kadında yoğun olarak mutsuzluk, kaygı hâli, bebeğe ve eşine karşı ilgisizlik gibi durumların görüldüğü lohusalık, doğal olarak cinselliğin arka planda olduğu bir dönemdir. Bu durumda gerektiği durumlarda cinsel istek artırıcı ürünlerden faydalanılabilir. Lohusalık döneminde cinsellik yaşanmama durumunun aylarca sürmesi normal değildir. Ağır vakalarda terapi önerilir.

Lohusalık Döneminde Cinsellik Nasıl Olmalı?

Doğumdan sonra cinsel istek artırma uygulamalarını zamana yaymak en doğrusudur. Yoğun geçen hamilelik ve doğum süreci sonrası cinsel hayata yeniden dönüşü kolaylaştırmanın en güzel yolu ise karşılıklı anlayıştır. Sabır ve anlayış, erkeğin partnerine yapacağı en büyük yardımdır. Bunun dışında çift olarak şunları uygulayabilirsiniz;

 

  • Yaşadığınız ruhsal ve fiziksel değişim konusunda eşinizle açıkça konuşmayı deneyebilirsiniz. Açık iletişimin olmadığı durumlarda erkekte istenmediğini düşünme gibi yanılgılar olabilir. Bu da lohusalık süreci sonrası aşılamayacak daha büyük sorunları beraberinde getirebilir. Hatta gerektiği durumlarda şayet emzirmiyorsanız cinsel sağlık ürünlerinden destek alabilirsiniz.

 

  • Doğum sonrasında çoğunlukla kadının ilişkiye hazır olması süre ister. İlişki sırasında salgılanan vajinal sekresyonlar, zaman içinde iyileşir. Bu süreç, kadın için zor olduğu kadar erkek tarafında da zor olabilir. Böyle durumlarda kadın kadar erkeğin de eşini yaşadığı süreç hakkında bilgilendirmesi ve duygularını paylaşması önemlidir.

 

  • Cinsel ilişki sırasında aceleci olmamak, vücutlarınızı ve cinselliğinizi yeniden keşfetmek için birbirinize zaman tanımak da son derece önemli. Sorunsuz bir cinsel yaşama giden yolu bu şekilde kolaylaştırabilirsiniz.

 

  • Meydana gelen fiziksel değişimlerden biri de genital bölgede oluşan kasılmaların farklılaşmasıdır. Bazı kadınlarda kasılmalar azalırken bazılarında yoğunlaşabilir. Normal bir ilişki için çiftlerin en doğru pozisyonları keşfetmesi gerekir. Doğum öncesinde kullanılan pozisyonlar, alışma sürecinde yerini başka pozisyonlara bırakabilir.

 

Lohusalık depresyonu uzun sürdüğü durumlarda psikolojik destek şart hâle gelebilir. Ciddi ruhsal değişiklik yaşadığınızı hissediyor ve kendi çabalarınıza rağmen cinselliğe dönmekte güçlük çekiyorsanız uzmandan destek almaktan çekinmemelisiniz.

Kadın Azdırıcı İlaçlar Çözüm Olur mu?

Kadınlarda cinsel isteksizlik için önerilen kadın viagraları, birçok hasta üzerinde olumlu etki doğurmuştur. Cinsellikten soğumuş kadınlarda cinsel isteği tetikleyen hormonları uyaran bu ürünler, libido artırıcı etkiye sahip olduğundan kısa sürede çözüm sunmakta. İçeriği birbirinden farklı olsa da bayan azdırıcı ürünlerin temeldeki ortak özelliği, kısa sürede ortaya çıkmaları ve etki oranlarının %98 olmasıdır. Doğum sonrası cinselliğe geri dönerken ufak ısınma turları için bu ürünlerden destek alabilir ve zamanla eski rutininize dönebilirsiniz. Kadın azdırıcı ilaçlar ürün grubu arasında seçim yapmak üzere Avrupa Eczane kalitesini kullanabilirsiniz.

Emziren Anneler Cinsel Sağlık Ürünü Kullanabilir mi?

Emziren kadınlarda cinsel isteksizlik görülse dahi cinsel sağlık ürünü kullanımı doğru değildir. Emzirme döneminde annenin vücuduna aldığı her şey bebeğe de geçecektir. Dolayısıyla emziriyorsanız cinsel sağlık ürünlerinden uzak durmalısınız. Bu tür ürünlerin eczane ürünü olması, ürünleri bebekler için tehlikeli yapar. Bu sebeple bayan azdırıcıların kullanımı için emzirme döneminin bitişini beklemek en doğrusudur. Avrupa Eczane olarak, emziren annelere kesinlikle cinsel sağlık ürünü satmıyoruz.

20 Mar 2023 16:51

Diğer Yazılar

    © 2020 Avrupa Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar