WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Prezervatif Nedir, Ne İşe Yarar

Prezervatif Nedir, Ne İşe Yarar? Cinsel hazzın çanları her çaldığında korunma yöntemlerini düşünmek mümkün olmayabilir. Özellikle bedensel temasın aniden geliştiği ve birleşmeye hızla geçilen ilişkilerde korunma aşaması atlanabilir. Ancak kondom kullanımı, sağlıklı bir cinsel yaşam için atlanmaması gereken bir adımdır. Partnerinizle birbirinize karıştığınız anlarda aranıza giren zamanlardan kaçınıyorsanız prezervatifi yastık altında ya da komodinin çekmecesinde tutabilirsiniz. Bu yazımızda prezervatif nedir ve ne işe yarar gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Prezervatif Nedir?

Öncelikle kondom nedir kısaca bahsedelim. Kelime anlamı “koruyucu” olan kondom, sık bilinen diğer adıyla prezervatif olarak geçer. Çok eski tarihlerden bu yana kullanılan bir gebelik önleyici yöntem olan prezervatif; basit anlamda ilişki bitiminde meninin kadın vajinasına ve rahmine akışını engelleyen bir kılıftır. İlk prezervatif, 1654 yılında kullanılmıştır. İtalyan bilgini Fallopois, ketenden yaptığı bir kılıfı doğum kontrol yöntemi olarak sunmuştur. Sonraları hayvan bağırsağından yapılan bu koruyucu kılıflar, 18. yüzyıl gibi “kondom” olarak anılmaya başlanmıştır.

Kondom Kullanımı Nasıl Başladı?

Kondom kullanımı başlangıcıyla ilgili birtakım rivayetler mevcut. Bazı tarihçiler, kuzu bağırsağından prezervatif elde etme fikrinin Dr. Condom’dan geldiğini söylemekte. Dr. Condom’un ise 18. yüzyılda İngiltere kralının sarayında çalışan bir hekim olduğu bilinenler arasında. İlgili doktorun saraydaki ana görevinin kralın eşlerinin hamile kalmasını önlemek olduğu bilinir. Kralın çok sayıdaki eşlerinin doğurduğu erkek çocuklar arasında gelişen taht kavgaları, söz konusu doktorun tarih boyunca kullanılacak bir doğum kontrol yöntemi üretmesine neden olmuştur.

Prezervatif Ne İşe Yarar?

Prezervatif ne işe yarar sorusu, günümüzde hâlâ yoğun olarak sorulan soruların başında gelir. Doğum kontrol yöntemlerinde dikkat çekici bir yere sahip olan prezervatifler, cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye de yardımcı olur. 1700’lü yıllarda kondom kullanımının yaygınlaşması da bilinenler arasındadır. İlk prezervatif örnekleri ise Antik Mısır’a kadar uzanır. Günümüzden en az 4000 yıl önce Çinliler, bu amaç için zeytinyağlı ipek yağı kullanmıştır. Romalılar ve Yunanlılar ise hayvan derisinden ilk yararlanan insanlardır.

Kondom kullanımını, bilhassa frengi hastalığının artmasında yaygınlaşmıştır. 16. yüzyılın ortalarında “Fransız Belası” olarak nitelendirilen Frengi hastalığı, cerrah Gabriele Falloppio tarafından yapılan prezervatiflerle azaltılmaya çalışıldı. Böylece ortalığı kasıp kavuran frengi, kauçuk ağacı özünün işlenmesiyle elde edilen bir yöntem ile önemli ölçüde azaldı. Günümüzde ise modern, lateksten üretilen prezervatifler mevcut. Kondom markaları arasından stilinize uygun olanı seçerek hem bulaşıcı hastalıklardan hem de istenmeyen gebelikten korunabilirsiniz.

Prezervatif Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Prezervatif nasıl kullanılır sorusu, kullanıcıların en fazla sorduğu sorular arasında yer alır. Doğru kondom kullanımı, istenmeyen gebeliklere karşı %99 oranda koruma sağlar. Doğum kontrolünün yanı sıra bulaşıcı hastalıkları engelleme adına da kondomların doğru ve düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Her birliktelikte kullanılması gereken prezervatifin tek kullanımlık olduğu unutulmamalıdır. Yeni bir birliktelik için kullanılacak kondomun mutlaka yenilenmesi ve bir önceki prezervatifin birleşme sonrası çöpe atılması şarttır. Yıkama gibi yöntemler kesinlikle etkisizdir. Boşalma sonrası ürünlerin etkisi yok olacaktır.

Prezervatif Nasıl Takılmalı?

Kendinize uygun kondom seçimi sonrasında doğru takım aşamalarına geçebilirsiniz. Kalınlıkları yaklaşık 6 mm olan prezervatifler, yırtılma gibi olumsuz durumlarda %1 koruyuculuk oranına sahip olur. Kondomların koruma etkisi, yanlış takma ve yırtılma gibi durumlarda yüksek oranda düşer. En doğru kullanım için ise penisin erekte olması önemlidir. Ereksiyon sağlandıktan sonra ürünün kaymaması adına penis boyunca aşağı yönde yuvarlanması doğru hareket olacaktır. Bu sayede kondomun tam anlamıyla koruma göstermesi sağlanabilir. En önemli kullanım adımlarından biri de kondomun penisi tamamıyla sarması olacaktır. Bunun yanı sıra penis boyutuna uygun prezervatif kullanmak da son derece önemlidir. Penis boyutundan küçük seçilen kondomlar, basınç nedeniyle yırtılarak etkisiz hâle gelebilir.

En İyi Prezervatif Hangisi?

En iyi prezervatif kullanıcının zevk alacağı kondomdur. Bu anlamda güvenliği ve zevki bir arada sunacak prezervatif modellerine şans vermek gerekir. Partnerinizle birlikte ortak noktada buluşarak yüksek keyif alacağınız kondomu bulmalısınız. Hazzı yakalamak isterken korunmayı sağlamak adına ilk önceliğinizi belirlemelisiniz. Sevişmeden beklentiniz daha fazla his ise ultra ince kondomları değerlendirebilirsiniz. Bu prezervatifler sayesinde partnerinizin sıcaklığını çok daha yakından hissedebilirsiniz. Aynı şekilde cinsel ilişki süresini uzatmak ve aldığınız zevki süresiz hâle getirmek üzere geciktirici özelliğe sahip ürünlere yönelebilirsiniz. Bu anlamda en ideal prezervatif, çiftlere yüksek hazzı yaşatandır.

Kondom Nereden Alınır?

Mutlu ve tamamlanmış bir cinsel birlikteliğin yolu, güvenlik sağlandığında geçer. Böylece mutlu bir cinsel hayat elde edebilirsiniz. Mutlu ve doyum sağlayan bir cinsel denklem için ise prezervatif çeşitleri kullanmak gerekir. Penis boyutuna ve kişilerin zevkine en uygun kondom ise ortak bir haz yaşamayı sağlar. Bu sayede sağlıklı, güvenli ve yüksek zevk sunan cinsellikler mümkün olur. Siz de cinsel hayatınıza ve partnerinize uygun prezervatif seçimiyle güvenli ve haz dolu birliktelikler yaşayabilirsiniz.

Kondom nereden alınır diye soruyorsanız, bunun için en doğru yerlerin eczaneler olduğunu söyleyebiliriz. Evinizin konforunda prezervatif siparişi vermek için ise güvenilir online eczaneleri kullanabilirsiniz. Avrupa Eczane, farklı kullanıcılara uygun kondom seçenekleri sunar. Partnerinizle beraber karar verdiğiniz prezervatifi sipariş vererek güvenli bir cinsel hayata adım atabilirsiniz.

27 Şub 2023 11:15

Diğer Yazılar

    © 2020 Avrupa Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar